טיפולי כתרים – היתרון הגדול הטמון בלייזר


מאת: ד"ר אמיל ליטבק | יום שני,26 למאי, 2014

רפואת שיניים משקמת כוללת בתוכה טיפולים בכתרים. הכתר הוא מעין מתקן שמחזיר לשן את התפקוד שלה ומסייע לה לחזור למראה האסתטי הרצוי. המתקן למעשה מכסה את השן במקרה שהיא "נהרסת". ברוב המקרים, ההרס נגרם בגלל עששת, אך לעתים העששת נרחבת ומאלצת ביצוע טיפול שורש, שלאחריו בדרך כלל יהיה צורך לכסות את השן באמצעות כתר.

השלבים בטיפול כתר

כתר בשן - למה עדיף להיעזר בלייזר?

כתר בשן – למה עדיף להיעזר בלייזר?

הכתרים מבוצעים בכמה שלבים, ראשית יש לבצע הקטנה של השן, כדי שיווצר מקום לכתר. באמצעות רפואת שיניים בלייזר, ניתן לבצע את השלב הזה באופן יעיל מאוד, המחליף את השימוש במקדח. לאחר הקטנת השן, מבוצעת התקנת כתר מעבר ולאחריה לקיחת מטבע – תשליל של ההכנה הנלקח לרוב ללסת כולה. המטבע עובר למעבדה ולשם כך יש להרחיק את החניכיים מהשן. ברפואת שיניים "רגילה", המטבע מבוצע באופן פולשני הנעשה תחת הרדמה מקומית. טיפול שיניים בלייזר ללקיחת מטבע מאפשר שימוש בקרן לייזר להרחקת החניכיים. טיפול זה אינו דורש הרדמה – מדובר בטיפול שיניים ללא כאב. לאחר שהמטבע מגיע מהמעבדה, מודבק הכתר.

שאלות בנוגע לטיפולי כתרים

מה יכולה להיות הסיבה לכאבים בזמן לחיצה בכתר שן טוחנת עליונה ימנית?
ישנן מספר אפשרויות: דלקת בקצה השורש, דלקת חניכיים, סדק בשורש ועוד. במקרים אלו מומלץ לגשת לרופא השיניים.

כמה פעמים ניתן לצבוע ולהכניס לתנור כתר חרסינה, והאם מקובל לבקש שוב ושוב להתאים את הצבע?
אחד האתגרים הגדולים ברפואת שיניים הוא ליצור כתר חרסינה יחיד בשן קדמית. התוצאה הסופית תלויה במספר גורמים, כמו הכנת הרופא והטכנאי. לפעמים יש צורך להגיע למרפאה כמה פעמים לשם התאמת הצבע, אבל בסופו של דבר, התוצאה שתתקבל קשורה לרמת הטכנאי.

באיזה כתר לבחור בשיניים קדמיות – זירקוניה או זהב?
כתר זירקוניה הוא כתר חרסינה, ובסיסו עשוי מחרסינה שמחוזקת בזירקונים בצבע לבן. בכתר רגיל, מדובר בבסיס בצבע אפור, ולכן האסתטיקה בכתרים אלו משופרת. כתרי זירקוניה הם יקרים יותר, כי טכנולוגיית הייצור שלהם יקרה יותר ועל הטכנאי להקדיש יותר זמן בעבודה עליהם. כתרים העשויים מתכת אצילה מקובלים כיום פחות, ואם כבר, הם מבוצעים באזורים אחוריים ולא בשיניים הקדמיות.

Share Button


תגיות: , , , , ,


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>