מה תפקיד הגל בהשתלות שיניים בסיוע לייזר?


מאת: ד"ר אמיל ליטבק | יום חמישי,2 לינואר, 2014

רפואת שיניים בלייזר היא תחום שהולך ותופס תאוצה, ועם העניין שחל סביבו, עולות גם שאלות שונות. הנה כמה שאלות שבהן נתקלתי הקשורות להשתלות שיניים בסיוע הלייזר.

1. מה בעצם ההבדל בין השתלת שיניים בלייזר לבין השתלה בשיטה "רגילה", ומה הסיכונים שקיימים בהשתלת שיניים בלייזר, אם קיימים?
ראשית, ראוי לומר שהמונח "השתלת שיניים בלייזר" הוא מעט בעייתי, אך מבוצע בו שימוש. למעשה, ישנו שילוב לייזר בהליך ביצוע השתלים הדנטליים. השילוב משפר את הטיפול ואף מזרז את הליך הריפוי. המכשיר שבו מבוצע הטיפול הוא מכשיר בטוח מאוד מבית Fotona. ניתן לומר בוודאות שהמכשיר בטוח יותר ממקדח, משום שקרן הלייזר נשלטת לא רק על ידי הרופא, אלא גם על ידי אמצעים אלקטרוניים.

ד"ר אמיל ליטבק - חשיפת שתל באמצעות לייזר

חשיפת שתל באמצעות לייזר

2. אני מעוניין לדעת אם השתלות שיניים בלייזר כואבת. יש שמועה שהשתלות שיניים בלייזר לא כואבות בכלל בטיפול עצמו ואחריו. רפואת השיניים המסורתית מלווה בלא מעט כאבים, ורציתי לדעת אם יש הבדל.
ביצוע של שתלים דנטליים הוא לא בדיוק השתלת שיניים. בביצוע השתלים מוחדר גוף העשוי טיטניום אל הלסת. גוף זה אמור לשאת את הכתר, שהוא למעשה החלק שנראה לעין. לכן, אין "השתלת שיניים בלייזר", בדיוק כמו שאין "השתלת שיניים באמצעות מקדח". ישנן פעולות בהחדרה של שתלים ללסת, שמבוצעות באמצעות קרן הלייזר. השימוש בקרן הלייזר משפר את התגובה של המטופל, תוך כדי הטיפול ואחריו. במקרה של שתלים, קיים צורך בהרדמה מקומית, גם כשמשתמשים בלייזר. אם ידי הרופא מנוסות, ביצוע של שתלים דנטליים מלווה בכאב קל, אבל בטח שלא כאבים גדולים כפי שתיארת.

3. אני מעוניין לדעת מה תפקיד הגל בפרוצדורה של השתלת שיניים בסיוע לייזר.
אין ספק שהלייזר הוא רכיב משמעותי בניתוח ההשתלה. אורך הגל שמותר לשימוש הוא 2,940 ננומטר (אורך הגל נקרא ER:YAG) ואורך גל נוסף בשימוש הוא ER:YSGG באורך של 2,780 ננומטר. יתר אורכי הגל בלייזר נועדו לרקמה רכה (חניכיים) ולא לשיניים או לעצמות שנחשבות רקמה קשה.

הכותב הוא ד"ר אמיל ליטבק, המבצע טיפולי שיניים בלייזר על ידי המכשיר המתקדם מבית Fotona.

Share Button


תגיות: , , , , ,


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>