מה צריך לבדוק לפני שבוחרים רופא שיניים בלייזר?


מאת: ד"ר אמיל ליטבק | יום שני,22 ליולי, 2013

טיפול שיניים בלייזר שניתן כיום, הוא ללא ספק התקדמות אדירה ברפואת השיניים, אך בכל הקשור לרופא המטפל, ישנן כמה הכשרות שעליו לעבור. מה צריך לבדוק לפני שמגיעים לטיפול אצל רופא שיניים בלייזר?

טיפול שיניים בלייזר

ראשית, הלייזר לא משנה את היסודות של רפואת השיניים המסורתית – אלא רק משפר ומשכלל אותם. מי שלמד רפואת שיניים ומשמש רופא שיניים כיום, יכול להשתמש בלייזר כנדבך נוסף שמטרתו היא שיפור איכות הטיפול ובחוויית המטופל. באופן אישי, אני סבור כי מדובר בכלי נהדר שנחשב לאחת מההתקדמויות הגדולות ברפואת השיניים בשני העשורים האחרונים, בשורה אחת עם שתלים דנטליים.

חשוב להסביר כי בישראל לא קיימת הכשרה ממוסדת לרפואת שיניים בלייזר כלל. הדבר לא ממוסד באוניברסיטאות השונות או במכללות כלל וכלל. יתרה מזאת, בישראל אין צורך בהכשרה פורמלית ממוסדת כדי להפוך לרופא שיניים בלייזר ולטפל בשיטה הזו. עם זאת, מלבד הכשרתו כרופא שיניים, על הרופא לעבור הכשרה בסיסית שניתנת מטעם היבואן של המכשור. ייתכן שההכשרה לרפואת שיניים בלייזר עדיין לא ממוסדת, משום שהידע בתחום הגיע מלמטה למעלה וצמח מהשטח. בארץ, מספר רופאי שיניים החלו לטפל בשיטה זו ואט-אט היא הפכה למקובלת, אם כי היא עדיין לא מוכרת מספיק.

המוסד האמריקני להכשרת רופאי שיניים בלייזר

המוסד האמריקני להכשרת רופאי שיניים בלייזר

בעולם התמונה מעט שונה: קיימים קורסים מוכרים המכשירים רופאי שיניים לטיפול בלייזר, אך בהיקף מצומצם יחסית. גם במדינות אחרות אין צורך פורמלי בלימוד רפואת שיניים בלייזר. אחד ממוסדות הלימודים המוכרים בתחום הוא אוניברסיטת אאכן בגרמניה, שם הלימודים נמשכים בין שנה לשנתיים. בארצות הברית מדובר ב-Academy of Laser Dentistry, מוסד שקיים כ-20 שנה ומציע הכשרה בשלוש רמות: סטנדרטית, מתקדמת ורמה שנועדה להכשיר רופאים ללמד את התחום. אני עברתי הכשרה ברמה המתקדמת.

הפרמטרים שיש לבדוק

בהיעדר הכשרה מתאימה בארץ ולאור העובדה שמדובר בתחום שלא כולם מכירים, חשוב לברר כמה נקודות לפני שאתם ניגשים לטיפול שיניים בלייזר אצל הרופא:

1. באיזה מכשיר משתמש הרופא - כיום קיימת שרלטנות רבה בתחום ולכן בדקו אם המכשיר הוא בכלל מכשיר לייזר. במקרים רבים, מרפאות מציגות את עצמן כמטפלות בלייזר, אבל בפועל הן מטפלות בשיטות אחרות. אני משתמש במכשיר המתקדם LightWalker מבית FOTONA.
2. באיזה לייזר משתמש הרופא – אציין כאן ששני אורכי גל בלבד יכולים לטפל ברקמה קשה (שיניים ועצמות) והם Er:YAG באורך גל של 2,940 ננומטר ו-Er:YSGG באורך גל של 2,780 ננומטר. מניסיוני ולפי כל הנתונים הטכנולוגיים, אורך גל של 2,940 ננומטר עולה על אורך הגל האחר. ישנם מכשירי לייזר נוספים שמטרתם לטפל ברקמה רכה בלבד כמו חניכיים ולחיים. במרפאות שבהן מכשור שכזה, לא ניתן לעבור טיפולים מורכבים.

הכותב הנו ד"ר אמיל ליטבק, שבמרפאתו ניתן לבצע טיפול שיניים בלייזר באמצעות מכשור מתקדם מבית Fotona. למידע נוסף על טיפול שיניים בלייזר ללא כאב בכלל! לחצו כאן

ד"ר אמיל ליטבק – רופא שיניים עוסק ברפואת שיניים בלייזר ומעניק טיפולי שיניים ללא כאב!
השאירו פרטים בצד ימין של המסך או התקשרו, ואנחנו נשמח לייעץ לכם מדוע כדאי לכם לעבור לטיפולי שיניים בלייזר.

כתובת המרפאה:
ירושלים 39,קריית אונו

Share Button


תגיות: , , , , , , ,


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>