כל מה שרציתם לדעת על מחלות חניכיים


מאת: ד"ר אמיל ליטבק | יום שני,27 למאי, 2013

רפואת השיניים המודרנית המאפשרת הענקת טיפול שיניים בלייזר, יכולה לטפל בהצלחה לא רק בבעיות בשיניים כמו מלחמה בעששת, טיפול בחורים וטיפולי שורש. טיפול בלייזר מתאים גם למחלות חניכיים מסוגים שונים, ולטיפולים מורכבים שכוללים ניתוח או השתלות שיניים.

מהן הסיבות למחלות חניכיים

בעיות חניכיים יכולות להתפתח בשל כמה סיבות. לעתים מדובר במצב כרוני (מתמשך) ולעתים מדובר בבעיה אקוטית, נקודתית, שניתן לרפא בקלות יחסית. לפני שנראה כיצד רופא שיניים בלייזר יכול לסייע לטיפול במחלות חניכיים, נראה מהן שתי הסיבות העיקריות למחלות בחניכיים:

מחלות חניכיים

  1. פלאק – פעמים רבות מתחילות מחלות החניכיים בעקבות הצטברות שכבת הפלאק על גבי השיניים. רובד זה נמצא בפה באופן טבעי, אך בקרב אנשים מסוימים עשויה הצטברות הפלאק ליצור גירוי מקומי דלקתי. זוהי דלקת מסוג קל יחסית.
  2. גנטיקה - בחלק מהמקרים, בעיות החניכיים הן תוצאה של גנטיקה משפחתית.  מטופלים כאלו עשויים לצחצח שיניים כראוי ולהיות בעלי הרגלים בריאים, אבל לסבול מבעיות חניכיים בגלל תורשה, אותה לא ניתן לשנות.

ישנם גם הרגלים שונים שעשויים לתרום מאוד להצטברות פלאק וכתוצאה מכך לבעיות חניכיים, כמו למשל צחצוח שיניים לא יסודי לאורך זמן, או עישון כבד. בעיות חניכיים מאופיינות בחיידקים פתוגניים, ששייכים לסוג אלים יותר וגורמים לנזק משמעותי יותר לרקמה הרכה של החניכיים. חיידקים כאלו יוצרים זיהום שעלול להביא לפגיעה קשה יותר בחניכיים ולצורך בנטילת אנטיביוטיקה.

לעתים הנזק יביא להתפתחות מחלת חניכיים כרונית. חשוב לאתר את בעיית החניכיים בזמן, מכיוון שמחלות חניכיים שלא מטופלות במועד, עלולות להרחיב את ההרס וליצור כיסי חיידקים בחניכיים. בסיטואציה מסוימת, נפגעת הרקמה התומכת שנמצאת מתחת לרקמת החניכיים הרכה, מה שמוביל לאובדן שיניים.

דרכי טיפול

רפואת שיניים ללא כאב - ד"ר אמיל ליטבק

מחלות חניכיים קלות מטופלות על ידי שיננית ועל ידי שמירה מתמדת על היגיינת הפה. במקרים חמורים יותר, יתכן שלא יהיה מנוס מהתערבות רופא שיניים. רפואת שיניים בלייזר יכולה, פעמים רבות, למנוע ואף להחליף את הטיפול הניתוחי. חשוב לציין ששילוב לייזר ברפואת שיניים יכול להבטיח ברוב המקרים רפואת שיניים ללא כאב.

ככלל, הטיפול הרפואי מתמקד בנטרול חיידקים והורדת מספרם למינימום האפשרי, שכן לא ניתן לשנות את הגנטיקה. הלייזר מבצע את הטיפול בצורה הטובה ביותר – מכיוון שקרן הלייזר הורגת את החיידקים באחוזים גבוהים מאוד ברגע שהיא באה במגע איתם. בדרך כלל פעולות להורדת כמות החיידקים מתבצעת באמצעות שטיפות פה ואנטיביוטיקה, אבל הלייזר פוטר את האדם מהצורך בפעולות האלה.

רוצים טיפים נוספים לחניכיים בריאות יותר? לחצו כאן

Share Button


תגיות: , , ,


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>