האם לרפואת שיניים בלייזר יש תפקיד בעקירות?


מאת: ד"ר אמיל ליטבק | יום ראשון,12 לינואר, 2014

עקירות שיניים הן פרוצדורה שנעשית במספר מצבים. למשל, כאשר השן בעלת כותרת הרוסה, או שן שנפגעה ממחלות חניכיים, שן בינה, שן שבורה ועוד. לפני עקירות שיניים יש צורך בצילום האזור, ולאחר מכן יש לבצע את העקירה, בהרדמה מקומית. גם כאשר מדובר בטיפול בסיוע לייזר, יש צורך בהרדמה. הנה כמה סוגיות בנושא.

1. עליי לבצע עקירת שתי שיניים שנרקבו והכתר נפל מהן. במקומן, יש לבצע השתלת שיניים. האם ניתן לעשות את העקירה בלייזר וגם לבצע השתלת שיניים בלייזר, כדי להפחית את הכאב? בנוסף, בנוגע לרפואת שיניים בלייזר, שמעתי כמה רופאי שיניים שטוענים שהלייזר לא יעיל. האם זה נכון?
את תשובתי אחלק לשני חלקים: ראשית, מי שטוען שהלייזר לא יעיל, כנראה לא מבין, או משקר. שנית, בנוגע לעקירות ולהשתלת שיניים בלייזר, יש ללייזר תפקיד, אבל הוא איננו עיקרי. עדיין יהיה צורך בהרדמה מקומית. עם זאת, רפואת שיניים בלייזר מקלה על מקרים רבים של עקירות שיניים.

רפואת שיניים בלייזר

עקירת שן – מה תפקיד הלייזר? (artur84)

2. יש לי שן בינה בלסת התחתונה, ולאחרונה חשתי כאבים באזור. בצילום פנורמי שעברתי נאמר לי על ידי הרופא שהשן קרובה לעצב ולכן הוא לא מעוניין לעקור אותה כברירת מחדל. בשלב הראשון בוצעה החלפה של הסתימה בשן והוא אמר לי שאם הכאב יימשך כמה ימים, אצטרך לעבור טיפול שורש. מה לעשות? האם כדאי לי לעקור את השן?
על מנת לבצע עקירת שן בינה או טיפול שורש בשן בינה, כמו בשיניים אחרות, אין בהכרח צורך ברופאים מומחים. כל רופא שיניים שלו ניסיון וידע מתאימים, יכול לבצע טיפולים כאלו בצורה מוצלחת. סיכויי ההצלחה בטיפולי שורש בשן בינה נמוכים בהשוואה לשיניים אחרות, משום שהשורשים בדרך כלל לא ישרים. אם השורשים עקומים, טיפול שורש בלייזר הוא האופציה הטובה ביותר. כמו כן, ישנן שיטות לעקירת שן בינה שקרובה לעצב.

3. עליי להוציא בקרוב שן בינה כלואה שנמצאת במצב מאוזן בלסת התחתונה, ובנוסף להזריק חומר בונה עצם. בצילום CT שעברתי, התברר שהשן הכלואה נוגעת בעצב, אבל הומלץ לי להוציאה משום שהתפתחה במקום דלקת קלה שנוגעת בשן סמוכה. התברר לי שיש אופציה לעקור את השן בלייזר, ואני מעוניינת לדעת אם עדיף לעשות זאת, בשל הפגיעה האפשרית בעצב והסיכון לפגיעה בכתר שבשן ליד.
רופא מנוסה יוכל להוציא שן בינה כלואה, גם אם מדובר בפעולה מורכבת יחסית. רפואת שיניים בלייזר יכולה לעזור בחלק מהפעולות שנעשות בזמן ניתוח. אנטיביוטיקה יהיה עלייך לקחת בכל מקרה, בשל התוספת של חומר בונה עצם. הסיכון לפגיעה בעצב לא משנה, גם אם עובדים בלייזר וגם אם במקדח. הסיכון לפגיעה בשן הקדמית נקבע על ידי המיומנות והזהירות של הרופא, אבל גם המנוסים ביותר עלולים לפגוע בכתר בתהליך הוצאת שן הבינה. לסיום, המושג "עקירת שן בינה בלייזר" הוא לא מציאותי – קרן הלייזר לא עוקרת את השן, אלא רק מחליפה את המקדח.

Share Button


תגיות: , , , ,


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>