איך להרגיע את הילד לפני טיפול שיניים?


מאת: ד"ר אמיל ליטבק | יום ראשון,25 לאוגוסט, 2013

ילדים קטנים, בעיקר כאלו עד גיל שש, חוששים מדמויות לא מוכרות, על אחת כמה וכמה כשמדובר ברופאים. כל אלמנט שייראה להם חדש ולא מוכר, עלול להפחיד אותם, ולא משנה אם הרופא ילבש חלוק ירוק, לבן או סגול. עצם המחשבה שהרופא עומד כנראה לבצע משהו לא נעים, טיפול שמצריך מגע בגוף, מפחידה אותם מאוד. אצל רופאי השיניים, כמו יתר הרופאים, המצב דומה.

הפחד של הילדים שנמצאים אצל רופא, מתבטא בצעקות. בעיקר מדובר בצעקות המוכרות מרופא הילדים הכללי. הצרחות האלה, לא מקובלות כלל וכלל ברפואת שיניים למרבה ההפתעה, וההורים עושים מאמצים כדי להרגיע את הילדים.

טיפולי שיניים לילדים (צילום: Jeffrey Jose)

טיפולי שיניים לילדים (צילום: Jeffrey Jose)

שיתוף הפעולה של הילד הוא סוג של חובה ברפואת שיניים – ומדובר בחלק החשוב ביותר בטיפול. שיתוף הפעולה משמעותי גם לעתידו של הילד, וחשוב לבנות אותו כבר בשנים הראשונות. הטיפול עצמו, כשמדובר בילדים, פשוט יותר מאשר טיפול במבוגרים, ולכן יש להסיר את מכשול הפחד. ניתן לראות שכל המבוגרים שסובלים מטראומות מרפואת שיניים, עברו בילדותם אירוע מסוים שככל הנראה הביא אותם למצב הזה – וילד שלא יחשוש מרופא השיניים כעת, יגדל להיות מבוגר שלא חושש ממנו.

התפיסה החיובית של הילד כלפי רופא השיניים חשובה, וכיום ישנה הכשרה שנועדה להכשיר את רופא השיניים להיות "מומחה לילדים". מלבד הלימודים הכוללים מקרים מורכבים בקרב ילדים, כמו שפה שסועה, עוברים הרופאים הכשרה ספציפית בכל הנוגע לגישה לטיפול בילדים. ההכשרה כוללת גישות פסיכולוגיות ותרופתיות לטיפול.

איך טיפול שיניים בלייזר עוזר?

כאן מגיע היתרון של טיפול שיניים בלייזר. כשמגיע ילד, אני מראה לו את מכשיר הלייזר ואת קרן הלייזר, וכאן מתחילה ההתעניינות בדרך כלל. אני נוהג להסביר לילד שהמכשיר לא נוגע בשן בכלל, ונוצרת אינטראקציה מעניינת. המכשיר הופך ל"דמות" החדשה. כולנו מכירים את הלייזר מהיומיום, וכך גם הילדים, על אף גילם הקטן. רפואת שיניים בלייזר לא מצריכה הרדמה באחוז גבוה מהמקרים, מכיוון שהיא מציעה טיפול שיניים ללא כאב. כך נחסכות הדקות הלא נעימות של זריקת ההרדמה, מה שמקל על הטיפול.

טיפול שיניים בלייזר לילדים יכול להכין היטב את היסודות הבריאים לרפואת השיניים בעתיד. פעולות שנחשבו בעבר מורכבות בקרב ילדים, נעשות כיום בקלות באמצעות לייזר. בנוסף לכל היתרונות, רעש המקדח לא קיים, והטיפול שמציע הלייזר שקט יחסית ומלחיץ הרבה פחות. כאשר מדובר בילדים, יש לבחור ברופא מנוסה, הן בטיפול שינים בלייזר, והן בטיפול שיניים לילדים.

 

ד"ר אמיל ליטבק – רופא שיניים עוסק ברפואת שיניים בלייזר ומעניק טיפולי שיניים ללא כאב!
השאירו פרטים בצד ימין של המסך או התקשרו, ואנחנו נשמח לייעץ לכם מדוע כדאי לכם לעבור לטיפולי שיניים בלייזר.

כתובת המרפאה:
ירושלים 39,קריית אונו

Share Button


תגיות: , , , , , ,


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>